ВИДОВЕ МЕД.
1. Нектарен мед
Получава се от нектара на цветните растения, летейки от цвят на цвят, пчелите изсмукват с хоботчетата си от дъното на цветните венчета малки количества нектар. В медовото им стомахче (гушка) нектарът се смесва с ферменти, а след това бива отнасян във восъчните килийки на питите.
Нектарът е сладък ароматичен сок, който цветовете отделят.
Превръщането на нектара в мед е сложен физически, химически и физиологически процес. След като се върне в кошера с пълна гушка нектар» пчелата-нектаросъбирачка отваря широко порната си челюст и изкарва капчицата нектар на предната част на хоботчето си. Пчелата-приемник със своето хоботче приема нектара и започва да го превръща в мед. Обработката се изразява в многократно изваждане на капчицата нектар между устните и връщането й обратно в продължение на около 20 минути.
За да съберат 1 кг мед, пчелите трябва да обработят 3 кг нектар, да изминат 140 000 км път, да посетят най-малко 1 600 000 акациеви, 4 000 000 есперзетови или 6 000 000 детелинови цвет- чета. При добра паша едно пчелно семейство може да събере дневно до 6 кг мед. Когато нектарният мед е събран от цветчетата на един вид растения, той се нарича монофлорен (липов, акациев, детелинов, слънчогледов и т.н.). Мед, получен от нектара на повече видове растения, е известен като полифлорен (полски, планински, ливаден). На практика еднороден мед се среща твърде рядко.
2. Манов мед
Когато около пчелина няма нектарни източници, пчелите събират маната от листата на растенията и я преработват в манов мед. Маната се отделя по листата на някои растителни ви- дове (дъб, бор, върба, клен и др.), от насекоми (листни выши), живеещи и хранещи се със сокове от техните листа. Те забиват хоботчетата си в зелените листа, сокът навлиза в храносмилателната им тръба и се смесва с ферментите.
Мановият мед не е вреден за човека. Поради високото съдържание на микроелементи в него той е подходящ за болни, страдащи от анемия.
При недостатъчно количество на нектар в района на пчелина често пъти във восъчните килийки на питите пчелите внасят едновременно или с известна последователност нектар и мана. Този мед притежава от свойствата на двата вида мед (нектарен и манов). Има сладък вкус с намален аромат.
3. Експресен мед
Представлява пчелен мед с изкуствено подсилени хранителни, профилактични и лечебни качества. Методът е предложен от руския изследовател Н. Йойриш. Пчелата се заставя да превръща в мед изкуствени лекарствени нектари, състоящи се от 60% сироп от нектарен мед плюс лекарство по желание. Лекарственият нектар се налива в дървени хранилки и се поставя в кошера. За кратък срок пчелите го превръщат в лекарствен мед. По този начин Йойриш е получил 85 различни вида лечебен мед. Използвал е нектари със стрептоцид, фитин, момина сълза, оварин, спермокрин, цитратнакръв, яйца, мляко, антибиотици, жен-шен и други. В този вид мед лекарственият продукт запазва качествата си и се приема с удоволствие от болните.
4. Отровен (токсичен) мед
Макар и рядко, се публикуват съобщения за отровен мед. В България са описани отравяния с мед на хора в района на Странджа (симптоми - гадене, повръщане, тавозамайване), но без смъртен изход. Медът е получаван от нектара на растението рододендрон понтикум (зеленика).
Пръв е описал масово отравяне с мед древногръцкият ггьл- ководец и писател Ксенофонт в съчинението си "Отстъплението на 10 000 гърци". По време на гръцко-персийската война.
Обобщавайки, лечебното действие на меда, може да се систематизира в следните по-важни направления:
- повишаващо имунобиологичните защитни сили на организма;
| действа: антибактериапно, антипротозойно и антимико- тично (противогьбично);
- противовъзпалително;
- хилосенсибилизиращо (антиалергично);
- кръвообразуващо;
-отхрачващо;
-регенеративно (възстановяващо повредените клетки и тъкани);
| кардиотонично (стимулиращо сърцето);
- болкоуспокояващо;
-невротонично;
-тонизиращо (естествен допинг);
-слабително;
-детоксично (противоотровно).
Вашият коментар:..
0 коментара