Серотонин, известен още като 5-хидрокситриптамин(5-HT) е хормон произвеждан в епифизната жлеза, храносмилателния тракт, централната нервна система, както и от тромбоцитите. Хормон е вещество, което тялото ни произвежда, за да регулира и контролира дейността на определени клетки, телесни функции или органи.
Молекулната формула на серотонинът е C10H12N2O.

Серотонинът е невротрансмитер - това е химично вещество, което предава нервните импулси между нервните клетки или невроните в тялото. Самите импулси преминават по връзки намиращи се в пространството между клетките, тези връзки се наричат синапси.

Серотонинът играе важна роля в регулирането на животът ни, настроението, съня и вазоконстрикцията (свиването на кръвоносните съдове). Експерти твърдят, че серотонинът също има роля в състоянията на тревожност, мигрена, повръщане и апетит.

Промените в нивата на серотонинът в мозъка може да повлияе на настроението. Някои антидепресанти оказват влияние върху действието на серотонина, т.е. те се използват за лечение на депресия.

Около 80% от общия серотонин в тялото ни се произвежда в чревният и стомашен тракт, в клетки наречени ентерохромафини- и така хормонът регулира чревните движения. Останалото количество се синтезира в серотонинергични неврони в централната нервна система.

За някои видове клетки, серотонинът е фактор на растежа - като така играе роля в заздравяването на раните.

Според медицинскит речник Медилексикон Серотонинът е:

    "Вазоконстриктор, освобождаван от тромбоцитите в кръвта, който инхибира стомашната секреция и стимулира гладката мускулатура; присъства в относително високи концентрации в някои области на централната нервна система (хипоталамус, базалните ганглии), и се среща в много периферни тъкани и клетки, както и в карциноидни тумори "

Изследване, проведено в Университета в Оксфорд, показва че серотонинът влияе на начина, по който се възприемат понятия като, интимност и романтика. Те понижили нивата на серотонин при здрави доброволци и им показали снимки на двойки. Те бяха помолени да ги оценят. Доброволците с по-ниски нива на серотонин оценили двойките, като по-малко интимни от доброволците с нормални нива и активност на серотонинът.

При друг експеримент с мишки е установено, че тези с липса на серотонин в тялото са загубили майчините си инстинкти.
Крушите заедно с ябълките са  сезонни есенни плодове. Мекият, сладък, месест плод на крушата я  прави един от любимите ни плодове през есента. Плюс това има толкова много разновидности, от които може да се избира - наппимер Бартлет, Боск и Анжу, и всеки от тях изглежда като различен вид плод. Тези сочни плодове са и изключително здравословни.

Крушите са с високо съдържание на фибри

 Средната круша съдържа шест грама фибри, така че похапването на круши, може да ви помогне да изпълните вашият препоръчителен дневен прием от 25 до 30 грама. Те също така са вкусно слабително средство и затова са чудесен начин за предотвратяване на рак на дебелото черво. С диета с високо съдържание на фибри също може да поддържате в граници нивото на холестерола, което се отразява благоприятно на вашето сърце. Пълноценният прием на фибри от плодовете също е свързан с по-нисък риск от рак на гърдата.