ГАСТРИТ (ВЪЗПАЛЕНИЕ НА ЛИГАВИЦАТА НА СТОМАХА)

Острото възпаление на лигавицата на стомаха (остър гастрит) обикновено настъпва след грешки в храненето — преяждане, консумация на трудносмилаеми и дразнещи храни, силни подправки, силно изстудени напитки, злоупотреба с алкохол, никотин, кафе, а така също след употреба на някои лекарства и на развалени хранителни продукти. Остър гастрит се появява и вследствие на отравяния; освен това съпътства и някои инфекциозни болести.

Заболяването се проявява с тежест, тъпа болка под лъжичката, оригване, гадене, липса на апетит и болки в стомаха, които могат да бъдат и спазматични. Понякога е съпроводено от разстройство и слабо повишена температура.
черен оман
СТОМАШНИ СМУЩЕНИЯ 

Слез

Чай: Една пълна чаена лъжичка слез ( за една доза) се накисва в чаша студена вода в продължение на 12 часа. Полученият студен извлек се затопля и прецежда. Пият се на глътки по две чаши на ден. За удобство дневната доза се налива в затоплен термос.


Малка шведска горчивка
Плавун

Билкова възглавница: Калъфка за възглавница се пълни със 100 до 200 г плавун и се поставя върху спазматичния участък.

Коприва

Чай: Една пълна чаена лъжичка коприва (за една доза) се запарва с чаша гореща вода. Оставя се да кисне половин минута и се прецежда. От така приготвения чай се изпиват на глътки до три чаши на ден.
СТОМАШНИ БОЛКИ

 Миризлив аир

Чай: Една равна чаена лъжичка корени от миризлив аир се накисва в една чаша студена вода в продължение на 12 часа. Полученият студен извлек се затопля и прецежда. Пие се по една глътка преди и след всяко хранене (шест глътки, или една чаена чаша на ден). Не бива да се приема по-голямо от това количество! Тъй като чаят бързо изстива, за по-голямо удобство може да се налее в предварително затоплен термос.
овесени ядки
Обикновено т. нар. киселини са резултат от повишеното съдържание на солна киселина в стомашния сок. Те се характеризират с минаващо от устата към стомаха конвулсивно парене. Ако не са често явление, киселините могат да се неутрализират със сода бикарбонат. Но когато зачестят, е необходимо чрез медицински преглед да се установи причината, която ги предизвиква. В повечето случаи за отзвучаването им е достатъчна само смяна на режима на хранене. Трябва да се избягват сладкиши, силно препечени или препържени храни и най-вече пържени или печени в мазнина ястия.

Киселица

Чай: Една супена лъжица пресни листа от билката (за една доза) се запарва с половин литър гореща вода, оставя се да престои половин минута и се прецежда. След като чаят изстине, се пият по две чаши дневно.

невен
Мечи лук

Пресните зелени листа на мечия лук се берат рано през пролетта и се ядат сурови, измити и ситно нарязани Препоръчва се с мечи лук да се поръсват всички ястия, които обикновено се подправят и украсяват с магданоз или пера от лук. С листа от мечи лук може да се приготви салата или да се замести спанака в някои ястия.

Екстракт: За да се използва лечебната сила на мечия лук през цялата година, най-добре е да се приготви екстракт, защото при изсушаване се губят лечебните му качества. Напълва се едно шише сьс ситно нарязани листа или луковици, залива се с 38-40% ракия и се оставя да престои на топло най-малко две седмици. От така приготвения екстракт се взимат четири пъти дневно по 10-15 капки, разредени в чаша вода.
ГАДЕНЕ

Бял (обикновен) равнец

Чай: Една препълнена чаена льжичка билка (за една доза) се попарва в чаша гореща вода, оставя се да престои 1/2 минута и се прецежда. Пият се на глътки една до две чаши чай дневно.


Бял глог
Инфарктът на сърцето е сериозно заболяване, което се изразява в разрушаване на определен участък от сърдечния мускул. Това се дължи на преустановено кръвоснабдяване на този участък вследствие непроходимост на артерията, която го снабдява с кръв. При пълно запушване на някой от коронарните съдове се стига да „масивен инфаркт", който обикновено е със смъртен изход. Но ако е запушено само някое съдово разклонение, инфарктът може да протече по-леко. От инфаркт на сърцето боледуват по-често мъжете, и то между 40 и 60-годишна възраст. Предразполагащи фактори са атеросклерозата, захарната болест, затлъстяването, високото кръвно налягане, тютюнопушенето, застоялият живот, постоянното и силно нервно напрежение. Пристъп на ангина пекторис с по-голяма продължителност също може да доведе до инфаркт.

Проявите на сърдечният инфаркт много приличат на тези на ангина пекторис, но болката е по-силна и по-дълготрайна, най-често няколко часа. Чувството за страх е по-силно изразено.
Когато сърцето не прави повече от 40 удара в минута, съществува опасност от образуване на кръвни съсиреци Вследствие на това е възможно да се получи и запушване на кръвоносни съдове в мозъка. Причина за нарушенията на сърдечния ритъм са сраствания в мускула на сърцето, каквито могат да се получат примерно след прекаран миокардит.

Съществуват и по-безобидни нарушения на сърдечния ритъм, като ускорено биене на сърцето при висока температура (10 удара повече на всеки градус). В този случай нарушението се преодолява лесно, ако организмът е добре трениран. Тогава сърцето може да се справи с кратковременно повишеното натоварване. Това се постига с много движение, закаляване, водни процедури, обтривания със суха четка и дихателни упражнения.

иглика

Обикновено сърдечната слабост се изразява във влошено изпомпване на кръвта от сърцето. Причините за това могат да бъдат увреждане на сърдечния мускул, високо кръвно налягане, хроничен бронхит, порок на сърдечната клапа, смущения на сърдечния ритъм, нарушена обмяна на веществата (склонност към затлъстяване, измършавяване, диабет, намалено съдържание на калий), алкохолизъм. Появата на сърдечна слабост, без да са налице органични увреждания, обикновено се дължи на стрес.

Претоварването на сърцето се изразява чрез различни симптоми. Най-често първата проява е задух по време на работа. Получава се сърцебиене, световъртеж, пулсът се ускорява. Лицето и устните посиняват, възможно е глезените да се подуят, особено вечер. Уринирането и задухът се засилват през нощта.

При много хора оплакванията от бодежи в сърцето, сърцебиене и прескачане се получават след физическо или психическо претоварване. Често пъти при голямо напрежение, повишено неспокойствие и нервност пушачите увеличават броя на изпушените цигари, а това допълнително натоварва сърцето.

Най-доброто лечение е намаляване на физическото и психическо натоварване на организма. Задължително е да се намали наднорменото тегло, като се приема лека, нискокалорична и богата на баластни вещества и витамини храна. За подобряване на кръвообращението се препоръчва повече движение. Това е особено важно, защото по-доброто кръвоснабдяване осигурява повече кислород за клетките и по-добро „хранене" на сърцето.

Лечебна валериана
Забавеното (слабо) кръвообращение се проявява с виене на свят и пристъпи на изпотяване, като може да се стигне и да загуба на съзнание. Причината е спадане на кръвното налягане. Това води до влошаване на кръвоснабдяването на мозъка, особено в изправено положение на тялото.

Нарушеното кръвообращение не винаги е опасно. То може да настъпи след претоварване, наранявания или психически сътресения. В тези случаи е достатъчно да се легне и краката да се вдигнат нависоко. По този начин се увеличава кръвният поток към мозъка.
Маслината е дърво със загадъчна история. Обкръжена от легенди и митове, тя винаги е смятана за символ на дълголетието и мира и е присъствала от векове на трапезата не само на кулинарните ценители.

На всички езици името маслина е близък родственик на думата, означаваща масло. И това не е случайно. Маслото е главното достойнство на това средиземноморско дърво със сребристозелени листа. Древният мъдрец Плиний пише: Две течности са много полезни за човешкото тяло; виното и маслиненото масло. По-скоро можеш да се лишиш от виното, отколкото от зехтина." В арсенала на древногръцкия лекар Хипократ пък маслината е пълновластен господар. С нея той лекувал всичко: от нервни разстройства до натъртване. Отлично физиотерапевтично действие, някога и сега имат лечебният и спортният масаж с маслинено масло.

Освен всичко друго то се счита и за ценен източник на растителни хранителни мазнини, използвани не само в кулинарията, но и за приготвяне на лекарства и козметични средства. Изключително полезни и вкусни са плодовете на маслината - в тях се съдържат толкова важни за организма вещества, колкото и в ореха. Всяка салата става по-вкусна, ако се прибави и зехтин. Но особено атрактивна е т. нар. арабска салата, която се препоръчва от изтънчени ценители на "удоволствията за стомаха".

редакт.изображение: wikipedia
Стенокардия (гръдна жаба)- или ангина пекторис (от латински -  означава стискане, стягане на гръдния кош) - болка в гърдите, дискомфорт, или стягане, се получава, когато дадена област на сърдечния мускул получава намалено кръвоснабдяване, а оттам и по-малко кислород. Самото състояние не е болест, а по-скоро симптом на заболяване на коронарните артерии , най-разпространеният вид от сърдечно-съдовите заболявания. Липсата на богата на кислород кръв  във сърцето обикновено е резултат на по-тесни коронарните артерии, поради натрупана плака, състояние, наречено атеросклероза .

Стеснението на артериите, увеличава риска от болка, исхемична болест на сърцето , сърдечен удар и смърт . Стенокардията може да се прояви под формата на пристъп на ангина, болка или дискомфорт в гърдите, която обикновено трае 1-15 минути. Класифицирани според видът на пристъпите и симптомите са 3 варианта: стабилна, нестабилна, и вариантна стенокардия. 
Бял имел

Това е отлично лечебно средство за сърцето при постоянно напрежение. Неговата универсална лечебна сила му дава възможност да регулира кръвното налягане — повишава ниското и понижава високото. Чай: Препълнена чаена лъжичка бял имел (за една доза) се накисва в продължение на 12 часа в чаша студена вода. Извлекът се загрява и прецежда. Пият се на глътки до три чаши чай дневно. За по-голямо удобство дневната доза ее налива в предварително затоплен термос.

Бял (обикновен) равнец
4 порции

1/2 чаена лъжичка настърган сух джинджифил, 1 литър вода, мед, лимонов сок ( по желание)

Загрейте водата до кипване и прибавете настъргания джинджифил. Намалете огъня и оставете да къкри между 10 и 30 минути, в зависимост от това колко силен желаете да бъде чаят. Колкото повече вода се изпари, толкова по-силен е полученият чай. Прецедете и (по желание) подсладете с мед, прибавете лимонов сок. Превъзходен чай за активизиране на храносмилането, особено в хладни влажни дни. Пие се след хранене.
3 порции

1/2 чаена лъжичка настърган сух джинджифил, 1 чаена лъжичка семена кимион, 1 чаена лъжичка семена кориандър, 1 чаена лъжичка смляна куркума, щипка смляно резене, 4 чаши вода

Загрейте водата до кипване и прибавете подправките. Намалете огъня и оставете да къкри непохлупено 1030 минути, в зависимост от това колко силен желаете да бъде чаят. Колкото повече се вари, толкова по-силен става той. Прецедете и пийте след хранене. Този чай е особено полезен след тежки (особено бобови) храни.
Разхладителен коктейл 

1/2 грейпфрут, 50 мл захарен сироп, 2 ментови бонбона 

Приготвя се немного гъст захарен сироп, в който се пускат бонбоните и се варят, докато се стопят. Охлажда се и се смесва със изцедения от грейпфрута сок и 23 кубчета лед. Разбива се с миксер и се поднася със сламка. 

Млечно-портокалов коктейл

1 чаша прясно мляко, 1 жълтък, 3 лъжички сладолед, 3 супени лъжици портокалов сироп Всички съставки се смесват и разбиват много добре. Коктейлът се поднася във високи чаши със сламка.
Кръвното налягане е високо тогава, когато превишава стойностите 160/95 мм живачен стълб. Постоянното високо кръвно налягане може да увреди сърцето, кръвоносните съдове или вътрешните органи. В началото организмът се стреми да компенсира повишаването на налягането, ето защо заболяването се проявява постепенно. Повечето хора в началото не забелязват нищо. Постепенно започват да се оплакват от главоболие и отслабване на издръжливостта; получават сърцебиене, не могат да заспиват и понякога имат пристъпи на задух. Кръвотеченията от носа, нарушеното зрение, както и пристъпите на стенокардия също могат да бъдат признаци на високо кръвно налягане.

Понякога причина за високото кръвно налягане е хронично заболяване на вътрешните органи, наиример на бъбреците (при една пета от пациентите), нарушения на обмяната на веществата, съдови заболявания, атеросклероза, подагра, диабет, склонност към затлъстяване. Жените са особено податливи към повишаване на кръвното налягане по време на климактериума. Едва след като се изключат със сигурност тези заболявания, може да се говори за диагноза „високо кръвно налягане" като болест.


Ако искате да прочетете направо за видовете нектарен мед и лечебните им свойства, можете да погледнете малко по надолу в статията.

ИЗБОР НА МЕДА ЗА МЕДОЛЕЧЕНИЕ.


Проведените научни изследвания показват, че различните сортове мед имат различен химичен и биологичен състав, как­то и различни хранителни и лечебни качества. Това е в зависи­мост от ботаническия произход на нектара и от геоложката структура в района на пчелина. Възприетите у нас и в чужбина стандарти за категоризиране на мед не са в състояние да да­дат реална насока в използването му.

 Това налага към същес­твуващите показатели да се включат и такива като: противобактериални, витамини, микроелементи и др., даващи пълна характеристика на хранителните и лечебните качества на ме­да. Съществено значение за качествата му имат и условията, при които той се съхранява: медът трябва да е защитен от свет­лина и влажност, в сухо и проветриво място с температура на помещението под 10° С.

Резултатът от провежданото медолечение зависи от пра­вилния подбор на съответния вид мед за дадено заболяване. Така например когато се отнася за страдания, причинени от Грам-отрицателни бактерии, най-подходящи сортове мед са кестеновият, ливаденият, овощният.

 При заболявания, причинени от стрептококи, стафилококи и други Грам-положителни бакте­рии, т.е. заболявания на дихателната система, подходящи сор­тове мед са високопланинският, ригановият, мащерковият, ли­повият и други. За гинекологично болни и по-специално за стра­дащи от трихомонален колпит се препоръчват ливаденият мед и от полска и горски цветя. При анемично болни и с профилак­тична цел се подбират сортове мед, богати на микроелементи и витамини като боров, манов и други.

При заболявания, свър­зани с хиповитаминози, трябва да се използват сортове мед, богати на витамини: ментов, боров, морковен, плодов и други. Хора с нервни и сърдечно-съдови заболявания трябва да консумират сортове мед с по-високо съдържание на етерични мас­ла лавандулов, валерианов, полски, ливаден и друго. За диа­бетично болни е подходящ мед, съдържащ повече фруктоза и витамини: слънчогледов, акациев, чубриков и др.

Кръвното налягане е ниско, когато стойностите му са под 110/80 мм живачен стълб. С годините тези граници се повишават, тъй като организмът се нуждае от по-високо кръвно налягане, за да изпълнява функциите си. Известни са три форми на проява на ниско кръвно налягане (възможни са и смесени форми):

Понижаване на кръвното налягане през нощта. Трябва да се знае, че през нощта стойностите на кръвното налягане спадат малко при всички хора. От по-значително понижаване, което се изразява в замайване и обърканост, страдат предимно по-възрастните хора.
БОЛКИ ВЪВ ВРАТА 

Черен оман

Външно: Прясно откъснати листа от черен оман се измиват и се намачкват с дървена точилка. Получената листна каша се нанася върху болезнения участък и се превързва с чиста кърпа.

БОЛКИ В ГЪРБА

Бял ( обикновен) равнец

Чай: Една препълнена чаена лъжичка билка (за една доза) се запарва с чаша гореща вода, оставя се да престои 1/2 минута и се прецежда. Пият се на глътки до четири чаши чай дневно.

При мигрена периодично се появяват болки в едната или двете половини на главата. Мигренозният пристъп може да трае от няколко минути до няколко дни. Жените са засегнати значително по-често от мъжете. Понякога болките са непоносими, страдащите нерядко имат чувството, като че „главата им се пръска". Често се прибавят гадене и повръщане, свръхчувствителност към светлина и двоен образ.
Иглика
Главоболието може да се дължи на различни причини. Почти всички страдат от него от време на време, но има много хора, които постоянно са в това състояние. В някои случаи се касае за мигрена, която нерядко е хронична. Въздействие може да оказват времето, смяната му (особено промяната на атмосферното налягане), лош (застоял) въздух, алкохол, никотин и др. Редица невралгии и заболявания на прешлените също предизвикват болки в главата. Главоболието може да се дължи още на високо кръвно налягане и бъбречни заболявания. При тумори на мозъка и детски паралич главоболието се среща като симптом, но обикновено в по-късен стадий на заболяването. Появяват се още повръщане, нарушения в равновесието и потрепване на очните ябълки.
НОЩНО ИЗПОТЯВАНЕ 

Градински чай

Чай: Една пълна чаена лъжичка градински чай (за една доза) се запарва с чаша гореща вода, оставя се да кисне половин минута и се прецежда. От приготвения по този начин чай се изпиват на глътки по две чаши на ден II едната сутрин, на празен стомах, а другата вечер, преди лягане.
Задължение на лекуващия лекар, преди да назначи медоле-чение, е да изясни чувствителността на болния към меда. Клинич­ните и поликлиничните наблюдения показват, че макар и рядко, се срещат хора с повишена чувствителност към меда - алергиии. 


а) Приемането на меда вътрешно като хранително-диетичен продукт е допустимо при всички здрави и болни хора, които нямат режим за ограничаване на въглехидратите. Прилага се като лечебно профилактично средство за повиша­ване имунобиологичната активност на организма при често бо­ледуващи хора със слаби и изтощени организми, при анемич­ни, сърдечно болни, хора със стомашно-чревни, бъбречни, кож­ни, чернодробни, ендокринни и нервни заболявания. Взема се в продължение на 1 месец от 1 до 2 гр. на килограм тегло на ден, разпределен на 3 и повече приема. Мед се взима вътрешно и при заболявания на дихателните пътища от възпалително и алергично естество. 
В зависимост от "пашата" на пчелите, т.е. от какви расте­ния се събира медът бива:

1. Нектарен мед 

Получава се от нектара на цветните растения, летейки от цвят на цвят, пчелите изсмукват с хоботчетата си от дъното на цветните венчета малки количества нектар. В медовото им стомахче (гушка) нектарът се смесва с ферменти, а след това би­ва отнасян във восъчните килийки на питите. 

Медът е сладко, гъсто, сиропообразно, ароматично вещес­тво, произведено от пчелите след преработката на вътрецветен и извънцветен нектар или на други сладки сокове на расте­нията. Тези сокове пчелата обогатява със секрет от собствено­то си тяло и пренася във восъчните килийки на питите, където ги преработва и запечатва като запасна храна. Названието "мед" не може да носи продукт, който е получен чрез хранене на пчел­ното семейство със захар или с други сиропи.

Химичният състав на гроздето е сложен и различен в зави­симост от сорта, степента на зрелост, климатичните и почвени­те условия и начина на отглеждането на лозите. Определянето на химичния състав на гроздето при различните сортове е ва­жен момент, особено когато се касае за лечебни цели или за технологическа преработка на гроздето, с което се определя годността му за споменатите цели. 

Гроздовият сок е сложен разтвор на органични и неорга­нични вещества. 
Една от най-ценните съставки в гроздето е глюкозата, коя­то е много полезна за хората, страдащи от заболявания на сър­цето. От науката е известно, че за нормалното функциониране на сърцето са необходими 140-150 калории. Същите могат да бъдат набавени само от 200-300 г добре узряло грозде. Гроз­довата захар е физиологичен стимулатор на сърцето, спома­гащ за подобряване на окислителните процеси и подобрява об­мяната на веществата. Затова гроздето е известно като лечи­тел при много сърдечни заболявания. Гроздовата захар улес­нява усвояването на кислорода в тъканите и затова тя участва в енергийния баланс на човешкия организъм. Високо е и съ­държанието на органични киселини (винена, ябълчена, лимо­нена и други). 
Сиренето е концентрирана млечна храна. В зависимост от технологията придобива различни вкусови, ароматични и пи­кантни свойства. Ценно е преди всичко като храна, а понякога има и значителна диетична стойност. Отличава се от пълно­ценното мляко, защото съдържа някои от неговите съставки в намалено количество. При отделянето на суроватката се ли­шава от известно количество масло, има намалено съдържа­ние на витамините А и 0. Почти изцяло липсват лактоалбумините и лактоглобулините. От сиренето са отнети със суроват­ката голяма част от млечната захар, 1/3 калция, 1/4 от рибофлавина, 1/6 от витамин В1, значителна част от минералните соли, част от аминокиселините, съдържащи сяра. Богато е на казеин. При узряването млечните протеини се превръщат в разтворими азотни съединения и аминокиселини. Затова добре уз­рялото сирене лесно се смила и усвоява. 

Острият солен вкус на някои видове сирене, специфичният аромат на други възбуждат апетита, тонизират по рефлекто­рен път храносмилателния център, повишават стомашната и чревната секреция. Улеснява се смилането и на други храни, консумирани заедно с тях. 

Като диетично средство сиренето се назначава рядко, но обикновено се дава на болни с лош апетит, изтощение, ане­мия, хиповитаминози, хипопротеинемия, гастрити с намалена секреция. Сиренето е вредно при увеличена стомашна секре­ция. При хиперацидни гастрити, язви, нефрити, сърдечна декомпенсация, затлъстяване. Бялото саламурено сирене не се дава при отоци от сърдечен и бъбречен произход, понеже съ­държа от 4 до 8% готварска сол.
Млякото в детското хранене и лечение Прясното и киселото мляко играят важна роля в храненето на кърмачетата и малките деца. Без него тяхното отглеждане е невъзможно. В млякото се съдържат почти всички необходими вещества за изграждането на детския организъм. 

В него съот­ношението на белтъците, въглехидратите и мазнините е най- благоприятно. Те напълно се усвояват при минимална загуба на енергия от страна на храносмилателните органи. За детския организъм млякото е важен източник на минерални вещества, витамини, а за новороденото и на имунни тела. Когато май­чиното мляко не достига, най-подходящо е прясното или киселото краве мляко. 
Отдавна на нашия народ е известно, че кърмата, киселото мляко, прясното сирене и други млечни продукти имат лечебно действие при местните гнойновъзпалителни заболявания, мъч­но заздравяващите рани и при някои стомашно-чревни инфек­ции. В млечните продукти с подобно действие са намерени млечнокисели бактерии - млечнокисел стрептокок, ацидофил- ни бактерии или млечнокисели дрожди. В тези млечни продук­ти са открити антибиотични вещества, които убиват или потис­кат сапрофитните и патогенните микроорганизми. Гонореята се лекува с млечнокисели бактерии , те убиват менингококите, и потискат тифните и паратифните причинители, салмонелите, Bacterium coli и т.н. 

Балнеолечението има редица предимства пред медикаментозното лечение. При него няма странични ефекти, алергично и токсично действие и не поврежда редица органи от човешкото тяло. Лечебният ефект на минералните води се дължи на съдържащите се минерали, микро и макроелементи и химични съединения.

България е една от най-богатите страни в света на минерални води със силно изразено лечебно действие. Техният брой е над 200. До много от минералните извори са построени санаториуми, балнеолечебници и почивни домове. В тях се лекуват и почиват хиляди граждани не само от България, но и от много страни от Европа и света.
ИЗТОЩЕНИЕ

Лечение с коприва.

Състоянията на умора и изтощение, както и проявите на умора се дължат на намалено съдържание на желязо в организма. В такива случаи се препоръчва копривата да се използва в свежо състояние. Чаят от запарени свежи листа от коприва повишава съдържанието на желязо в кръвта. Четириседмично лечение с коприва, проведено всяка пролет и есен, действа стимулиращо и укрепващо на организма.
Чай: Една шепа листа от свежа коприва (за една доза) се запарва с чаша гореща вода, оставя се да престои 1/2 минута и се прецежда. Сутрин, половин час преди закуска, се изпива на глътки една чаша от този чай. През останалата част от деня се пият на глътки до три чаши чай. За по-голямо удобство дневната доза може да се приготви наведнъж и да се налее в предварително затоплен термос. Чаят се ние неподсладен. а за по-изтънчени вкусове към него може да се прибави малко лайка или мента.
ПРЕУМОРА 

При физическа преумора се препоръчва чай от Жълт кантарион.

Чай: Една препълнена чаена лъжичка билка (за една доза) се запарва с чаша гореща вода, оставя се да престои 1/2 минута и се прецежда. Пият се на глътки по две, три чаши чай дневно.

При умствена преумора, която често води до повишена нервност, се препоръчва лечебно великденче.

Чай: Една препълнена чаена лъжичка великденче (за една доза) се запарва с чаша гореща вода, оставя се да престои 1/2 минута и се прецежда. Вечер, преди лягане се пие на глътки по една чаша.

УМОРА 

Лечение с коприва.

Чай: Една препълнена чаена лъжичка коприва (за една доза) се запарва с чаша гореща вода, оставя се да престои 1/2 минута и се прецежда. Пият се на глътки до четири чаши дневно.

Състоянията на умора и изтощение зачестяват с напредване на възрастта. В такива случаи се препоръчва копривата да се използва в свежо състояние. Чаят от запарени свежи листа от коприва повишава съдържанието на желязо в кръвта. Приготвя се по описания по-горе начин. Четириседмично лечение с коприва, проведено всяка пролет и есен, действа стимулиращо и укрепващо на организма.

Болестта рядко идва сама и всяко отделно заболяване е свързано с различни болежки. При силна простуда ни измъчват едновременно кашлица, хрема, гласът пресилва. Не е нужно да се пие поотделно специален чай против кашлица, друг против хрема и трети против пре-сипналост, когато може съответните билки да се смесят в равни количества и от тях да се приготви чай, който да се приема на определени интервали през деня. По същия начин се постъпва и когато лечебните билки се използват като профилактично средство срещу възможни заболявания. По време на грипни епидемии заедно с билковите чайове се препоръчва профилактично да се взимат и по няколко капки малка шведска горчивка.
Като билка се използват листата му, брани през време на цъфтежа. Сушат се на сянка и се пазят в проветриви помещения, Те съдържат горчиви вещества, витамин С и неизучени и неуточнени все още съставки. Използват се като потогонно и стимулиращо секрецията на стомаха и червата средство. Българската народна медицина препоръчва листата на люляка при малария, за увеличаване на апетита, изпотяване при висока температура, а семената - за регулиране на недостатъчна менструация.

Супена лъжица от билката се кисне един час в половин литър вряла вода. Запарката се пие по една кафена чашка 4 пъти дневно преди ядене.

СМОКИНЯ
(Ficus carica L)

Синоними: смоква, смоковница, табани.

Семейство Черничеви - Моrасeае

Кои болести лекува?
Плодовете са едни от най-добрите
 източници на фолиева киселина.
Артериосклероза е заболяване на артериите. Артериите трябва да бъдат гъвкави и еластични, но при артериосклероза артериалните стени се втвърдяват, стават дебели и твърди. Терминът артериосклероза често се използва заедно с атеросклероза, но атеросклерозата, технически погледнато, е отделен специфичен вид артериосклероза, причинена от натрупване на мастни съединения по артериалните стени. Артериосклероза е сериозно състояние, свързано с развитието на високо кръвно налягане и сърдечни заболявания. Но също така е предотвратимо и лечимо с няколко прости промени в начинът на живот, като практикуването на здравословна и балансирана диета.

Маслото от конопено семе се добива от семената на конопа (канабис или марихуана). Конопът е бил използван като лечебна билка, и за много други практически цели, по време на цялата писана история. Древните египтяни са използвали коноп като лечебно средство. Много малко научни изследвания са били направени в САЩ за лечебните свойства на конопа. Тъй като конопът произхожда от същият растителен вид като марихуаната, на него се гледа с известно подозрение в продължение на много години. Изследователите едва сега започват да го изучават по-задълбочено. Тъй като конопът е богат на есенциални мастни киселини (ЕМК), които действат за подобряване на суха и сърбяща кожа, изглежда правдоподобно да се твърди, че конопът може да се окаже отличено лза появата на пърхот.
Много здравни експерти са съгласни, че диета, богата на плодове и зеленчуци може да подобри здравето на сърцето и да намали рискът от развитие на сърдечно заболяване. Освен това може да подобри и излекува сърдечни проблеми, като атеросклероза, високо кръвно налягане и високи нива на LDL (лошия) холестерол.

Изцеждането на сокът на плодовете е отличен начин да се получи концентрирана храна пълна с полезни хранителни вещества. И така, кои са плодовете най-подходя за борба с болестите на сърцето? Изследванията показват, че следващите 5 плода са  едни изключително силни протектори за вашето сърце:
ТРИГЛИЦЕРИДИТЕ - От Редж Сейнър.


Значителен източник на енергия, триглицеридите са производни на храните и от животински, и от растителен произход и представляват по-голямата част от мазнините в нашите мастни тъкани. Те ни снабдяват с енергия винаги когато сме лишени от храна. Триглицеридите присъстват в каймака на млякото, в сметаната и в бялата мазнина на червеното месо, от която може да се разтопи вкусната, но нездравословна мас. Триглицеридите са един от най-важните източници на енергия за тялото - на единица тегло те доставят повече енергия от захарта. Могат да се поемат директно от консумираната храна или да се произведат в черния дроб и да се свържат с VLDL и, в известна степен, с "лошите" /LDL/ и "добрите" /HDL/ частици.
молекула на холестеролът
ХОЛЕСТЕРОЛ (Холестерин)

Когато се спомене думата холестерол, повечето хора днес потръпват от ужас, сякаш се приготвят да бъдат повалени от някаква омразна, мазна субстанция. Нищо не може да бъде по-далече от истината. В действителност холестеролът е важна съставка, участваща в химичните процеси на нашето тяло, и без него ние просто не бихме могли да съществуваме. 
Какво е хранителна алергия?

Това е реакция от имунната система към приемане на определена храна. Тази реакция се случва всеки път, когато храната е изядена.Въпреки, че хранителните алергии са редки, те се появяват най-често при деца на възраст от четири години.

млякото най-често предизвиква
алергии

Най-честите хранителни алергии са от:


- мляко
- яйца
- риба
- ядки
- цитрусови плодове
- домати.



Какви са симптомите?

Деца с хранителни алергии, често имат няколко различни симптоми. Те включват:тежка екзема или кожен обрив повръщане и диария , без видима причина астматични бронхити или астма алергични реакции (сърбеж, сърбящи очи и нос).

Какви са причините за лошият дъх в устата?

Повечето възрастни страдат от лош дъх от време на време, въпреки че това може да засегне до една четвърт от възрастните като постоянно състояние.

Лошият дъх е обикновено предизвикан от разграждането на остатъчните хранителни протеините от бактериите в устата. Все пак, има няколко други възможни причини, които засягат дихателните пътища, хранопроводът и стомаха, които също могат да доведат до лош дъх.